- Loyal
- LME40UU
LME40UU Bearing | Loyal
| LME40UU interchange Samick LME40UU | |
| LME40UU cross reference Samick LME40UU | |
| LME40UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LME40UU |
| D | 62 mm |
| d | 40 mm |
| B | 60,6 mm |
| L | 80 mm |
| W | 2,15 mm |
| D1 | 59 mm |
| Weight | 0,705 Kg |
| Size (mm) | 40x62x60.6 |
| Width (mm) | 60,6 |
| Bearing number | LME40UU |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2150 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



LME40UU PDF download