- Loyal
- LME40L
LME40L Bearing | Loyal
| LME40L interchange Samick LME40L | |
| LME40L cross reference Samick LME40L | |
| LME40L Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LME40L |
| D | 62 mm |
| d | 40 mm |
| B | 121,2 mm |
| L | 154 mm |
| W | 2,15 mm |
| D1 | 59 mm |
| Weight | 1,17 Kg |
| Size (mm) | 40x62x121.2 |
| Width (mm) | 121,2 |
| Bearing number | LME40L |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,43 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



LME40L PDF download