- Loyal
- LME30L
LME30L Bearing | Loyal
| LME30L interchange Samick LME30L | |
| LME30L cross reference Samick LME30L | |
| LME30L Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LME30L |
| D | 47 mm |
| d | 30 mm |
| B | 104,2 mm |
| L | 123 mm |
| W | 1,85 mm |
| D1 | 44,5 mm |
| Weight | 0,58 Kg |
| Size (mm) | 30x47x104.2 |
| Width (mm) | 104,2 |
| Bearing number | LME30L |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,49 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



LME30L PDF download