- Loyal
- ALF205
ALF205 Bearing | Loyal
| ALF205 interchange KOYO ALF205 | |
| ALF205 cross reference KOYO ALF205 | |
| ALF205 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | ALF205 |
| J | 76 mm |
| d | 25 mm |
| A | 20 mm |
| H | 95 mm |
| L | 64 mm |
| N | 10 mm |
| S | 7,5 mm |
| A2 | 11 mm |
| A0 | 34 mm |
| A1 | 11 mm |
| B1 | 30,5 mm |
| Weight | 0,42 Kg |
| Bolt (G) | M8 |
| Bearing number | ALF205 |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14 kN |
| Basic static load rating (C0) | 7,85 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



ALF205 PDF download