- Loyal
- FYJ 30 TF
FYJ 30 TF Bearing | Loyal
| FYJ 30 TF interchange SKF FYJ 30 TF | |
| FYJ 30 TF cross reference SKF FYJ 30 TF | |
| FYJ 30 TF Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | FYJ 30 TF |
| N | 12 mm |
| A | 31 mm |
| d | 30 mm |
| B | 38,1 mm |
| G | 10 mm |
| J | 83 mm |
| L | 108 mm |
| T | 40,2 mm |
| Da | 93,7 mm |
| s1 | 22,2 mm |
| A1 | 31 mm |
| A2 | 14 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 1.181 Inch | 30 Millimeter |
| Seals | M Seal |
| Weight | 1,2 Kg |
| UNSPSC | 31171501 |
| series: | FYJ |
| Category | Flange Block |
| Inventory | 0.0 |
| bore type: | Round |
| Weight / LBS | 2.65 |
| Bolt Spacing | 3.268 Inch | 83 Millimeter |
| maximum rpm: | 6300 RPM |
| Da | 93.7 mm |
| s1 | 22.2 mm |
| Inch - Metric | Metric |
| A1 | 13 mm |
| A3 | 3.2 mm |
| R1 | 19.5 mm |
| GN | 1/4-28 SAE-LT |
| RG | 1/4-28 UNF |
| Housing Style | 4 Bolt Square Flange Block |
| N4 | 4 mm |
| DN | 6.5 mm |
| J7 | 24.5 mm |
| Product Group | M06110 |
| J6 | 96 mm |
| Relubricatable | Yes |
| Limiting speed | 6300 r/min |
| mounting type: | Four-Bolt Flange |
| bore diameter: | 30 mm |
| Db1 | 76 mm |
| SWN | 7 mm |
| Mounting Bolts | 10 Millimeter |
| Keyword String | Flanged |
| Db2 | 85 mm |
| Other Features | Single Row | Wide Inner Race | Open End | Has Flinger | Y Bearing |
| Bearing number | FYJ 30 TF |
| expansion type: | Non-Expansion Bearing (Fixed) |
| locking device: | Set Screw |
| Mounting Method | Set Screw |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| finish/coating: | Uncoated |
| Housing material | Cast iron |
| Length Thru Bore | 1.5 Inch | 38.1 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Long Description | 4 Bolt Square Flange Block; 30MM Bore; 117MM Bolt Circle; 83MM Bolt Spacing; 1 Piece Solid; Set Screw Mount; Cast Iron; Ball Bearing; 38.1MM Length Thru Bore; Relubricatable; M Seal Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight / Kilogram | 1.2 |
| Mass bearing unit | 1 kg |
| lubrication type: | Lubrication Fitting |
| housing material: | Cast Iron |
| Manufacturer Name | SKF |
| Insert Part Number | YAR 206-2F |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Pilot Configuration | No Pilot |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| length through bore: | 40.2 mm |
| replacement bearing: | YAR 206-2F |
| Cartridge Pilot Depth | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Housing Configuration | 1 Piece Solid |
| Harmonized Tariff Code | 8483.20.40.40 |
| Fatigue load limit (Pu) | 0,475 |
| Number of Mounting Holes | 4 |
| overall length/diameter: | 108 mm |
| manufacturer upc number: | 7316570111491 |
| Cartridge Pilot Diameter | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Manufacturer Item Number | FYJ 30 TF |
| Expansion / Non-expansion | Non-expansion |
| Basic dynamic load rating C | 19.5 kN |
| radial static load capacity: | 11.2 kN |
| radial dynamic load capacity: | 19.5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11,2 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 19,5 kN |
| bolt center-to-center length: | 83 mm |
| Thread grub screw G2 | M6x0.75 |
| Fatigue load limit Pu | 0.475 kN |
| Nominal Bolt Circle Diameter Round | 4.6 Inch | 117 Millimeter |
| Hexagonal key size for grub screw N | 3 mm |
| Basic static load rating C0 | 11.2 kN |
| Recommended tightening torque for grub screw | 4 N·m |
| Recommended diameter for attachment bolts, mm G | 10 mm |
| Recommended diameter for attachment bolts, inch G | 0.375 in |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



FYJ 30 TF PDF download