- Loyal
- ALF204
ALF204 Bearing | Loyal
| ALF204 interchange KOYO ALF204 | |
| ALF204 cross reference KOYO ALF204 | |
| ALF204 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | ALF204 |
| J | 71,5 mm |
| d | 20 mm |
| A | 20 mm |
| H | 90 mm |
| L | 60 mm |
| N | 10 mm |
| S | 7 mm |
| A2 | 11 mm |
| A0 | 33,5 mm |
| A1 | 11 mm |
| B1 | 29,5 mm |
| Weight | 0,33 Kg |
| Bolt (G) | M8 |
| Bearing number | ALF204 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,65 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



ALF204 PDF download