- Loyal
- ALF203
ALF203 Bearing | Loyal
| ALF203 interchange KOYO ALF203 | |
| ALF203 cross reference KOYO ALF203 | |
| ALF203 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | ALF203 |
| J | 63,5 mm |
| d | 17 mm |
| A | 18 mm |
| H | 81 mm |
| L | 52 mm |
| N | 8 mm |
| S | 6 mm |
| A2 | 9,5 mm |
| A0 | 32 mm |
| A1 | 9,5 mm |
| B1 | 28,5 mm |
| Weight | 0,28 Kg |
| Bolt (G) | M6 |
| Bearing number | ALF203 |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Basic dynamic load rating (C) | 9,55 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,8 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



ALF203 PDF download