- Loyal
- 1312
1312 Bearing | Loyal
| 1312 interchange SNR 1312 | |
| 1312 cross reference SNR 1312 | |
| 1312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1312 |
| e | 0.23 |
| d | 60,000 mm |
| D | 130,000 mm |
| B | 31,000 mm |
| C | 31,000 mm |
| d1 | 87.2 mm |
| Y0 | 2.93 |
| Y2 | 4.33 |
| Y1 | 2.8 |
| D1 | 111.4 mm |
| Nlim | 6,800 rpm |
| Mass | 1.95 kg |
| Nref | 5,600 rpm |
| rs min | 2.1 mm |
| da min | 71 mm |
| Da max | 119 mm |
| ra max | 2 mm |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Width (mm) | 31,000 |
| Bearing number | 1312 |
| Static load, C0 | 20.8 kN |
| Dynamic load, C | 56.3 kN |
| Precision class | P0 |
| Bore Diameter (mm) | 60,000 |
| Outer Diameter (mm) | 130,000 |
| Radial clearance class | CN |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.42 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 6.73 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 9.27 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 6.06 Hz |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



1312 PDF download