- Loyal
- 1312
1312 Bearing | Loyal
| 1312 interchange NSK 1312 | |
| 1312 cross reference NSK 1312 | |
| 1312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1312 |
| r | 2.1 |
| d | 60 mm |
| D | 130 mm |
| B | 31 mm |
| C | 31 mm |
| e | 0.23 |
| Y0 | 2.9 |
| X1 | 1 |
| B_ | 31 |
| ra | 2 |
| Y2 | 4.3 |
| D_ | 130 |
| Y3 | 2.8 |
| C0 | 20.8 |
| X0 | 1 |
| da | 71 |
| X2 | 0.65 |
| PCD | 98.4 |
| D_a | 119 |
| SRI | 8.33 |
| SRE | 0 |
| mass | 1.95 |
| CAng | 8.554 |
| KBRG | 1352 |
| yobi | 1312 |
| SREX | 0 |
| SRIX | 0.065 |
| SRIN | 0 |
| SREN | 0 |
| r min. | 2,1 mm |
| Weight | 2,03 Kg |
| LangID | 1 |
| GRS rpm | 4500 |
| cyl dia | 15.875 |
| Oil rpm | 5600 |
| hidYobi | 1312 |
| da min. | 71 mm |
| Da max. | 119 mm |
| ra max. | 2 mm |
| hidTable | ecat_NSSAB |
| cyl count | 16 |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Prod_Type3 | SABB_SA_CB |
| Width (mm) | 31 |
| groove inner | 82.516 |
| groove outer | 115.382 |
| Bearing number | 1312 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Calculation factor (e) | 0,23 |
| (Oil) Lubrication Speed | 5 600 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,9 |
| Calculation factor (Y2) | 4,3 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4 500 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 20,8 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 57,5 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



1312 PDF download