- Loyal
- 1312
1312 Bearing | Loyal
| 1312 interchange NACHI 1312 | |
| 1312 cross reference NACHI 1312 | |
| 1312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1312 |
| D | 130 mm |
| d | 60 mm |
| B | 31 mm |
| C | 31 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 2.362 Inch | 60 Millimeter |
| Weight | 1.960 Kg |
| UNSPSC | 31171532 |
| Da max. | 119 mm |
| ra max. | 2.0 mm |
| r1 min. | 2.1 mm |
| da min. | 71 mm |
| Category | Self Aligning Ball Bearings |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 31 |
| Weight / LBS | 4.32106 |
| Product Group | B00152 |
| Cage Material | Steel |
| Inch - Metric | Metric |
| Keyword String | Self Aligning |
| Other Features | Allowable Misalignment 3 Deg |
| Bearing number | 1312 |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Mounting Method | Shaft |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.nachi.com |
| Long Description | 60MM Bore; Shaft Mount; 130MM Outside Diameter; 31MM Inner Race Width; 31MM Outer Race Width; Open; Steel Cage; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; C0-Medium |
| Outer Race Width | 1.22 Inch | 31 Millimeter |
| Outside Diameter | 5.118 Inch | 130 Millimeter |
| Inner Race Width | 1.22 Inch | 31 Millimeter |
| Manufacturer Name | NACHI |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Calculation factor (e) | 0.22 |
| Number of Rows of Balls | Double Row |
| Calculation factor (Y1) | 2.91 |
| Calculation factor (Y0) | 3.05 |
| (Oil) Lubrication Speed | 5700 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 4700 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 20,8 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 57,2 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



1312 PDF download