- Loyal
- 1312
1312 Bearing | Loyal
| 1312 interchange KOYO 1312 | |
| 1312 cross reference KOYO 1312 | |
| 1312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1312 |
| D | 130 mm |
| d | 60 mm |
| B | 31 mm |
| C | 31 mm |
| e | 0.22 |
| Y1 | 2.91 |
| Y0 | 3.05 |
| Y2 | 4.50 |
| Cr | 57.1 |
| Cu | 1.30 |
| C0r | 20.8 |
| Bore | 2.362 Inch | 60 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| r(min) | 2.1 |
| UNSPSC | 31171532 |
| r min. | 2.1 mm |
| Weight | 1.96 Kg |
| ra(max) | 2 |
| Da(max) | 119 |
| da(min) | 71 |
| ra max. | 2 mm |
| da min. | 71 mm |
| Da max. | 119 mm |
| Oil lub. | 5500 |
| Category | Self Aligning Ball Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Width (mm) | 31 |
| Grease lub. | 4500 |
| Bearing No. | 1312 |
| Weight / LBS | 4.32106 |
| Product Group | B00152 |
| Cage Material | Steel |
| Inch - Metric | Metric |
| Other Features | Allowable Misalignment 3 Deg |
| Keyword String | Self Aligning |
| Bearing number | 1312 |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Mounting Method | Shaft |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| (Refer.)Mass(kg) | 1.96 |
| Manufacturer URL | http://www.koyousa.com |
| Outer Race Width | 1.22 Inch | 31 Millimeter |
| Outside Diameter | 5.118 Inch | 130 Millimeter |
| Inner Race Width | 1.22 Inch | 31 Millimeter |
| Long Description | 60MM Bore; Shaft Mount; 130MM Outside Diameter; 31MM Inner Race Width; 31MM Outer Race Width; Open; Steel Cage; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; C0-Medium |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Weight / Kilogram | 2.119 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Calculation factor (e) | 0.22 |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Calculation factor (Y1) | 2.91 |
| Calculation factor (Y0) | 3.05 |
| (Oil) Lubrication Speed | 5500 r/min |
| Number of Rows of Balls | Double Row |
| Manufacturer Item Number | 1312 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4500 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 20.8 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 57.2 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



1312 PDF download