- Loyal
- ALF201
ALF201 Bearing | Loyal
| ALF201 interchange KOYO ALF201 | |
| ALF201 cross reference KOYO ALF201 | |
| ALF201 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | ALF201 |
| J | 63,5 mm |
| d | 12 mm |
| A | 18 mm |
| H | 81 mm |
| L | 52 mm |
| N | 8 mm |
| S | 6 mm |
| A2 | 9,5 mm |
| A0 | 32 mm |
| A1 | 9,5 mm |
| B1 | 28,5 mm |
| Weight | 0,28 Kg |
| Bolt (G) | M6 |
| Bearing number | ALF201 |
| Bore Diameter (mm) | 12 |
| Basic dynamic load rating (C) | 9,55 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,8 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



ALF201 PDF download