- Loyal
- LME16UU
LME16UU Bearing | Loyal
| LME16UU interchange Samick LME16UU | |
| LME16UU cross reference Samick LME16UU | |
| LME16UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LME16UU |
| D | 26 mm |
| d | 16 mm |
| B | 24,9 mm |
| L | 36 mm |
| W | 1,3 mm |
| D1 | 24,9 mm |
| Weight | 0,057 Kg |
| Size (mm) | 16x26x24.9 |
| Width (mm) | 24,9 |
| Bearing number | LME16UU |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| Basic dynamic load rating (C) | 770 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



LME16UU PDF download