- Loyal
- LME16L
LME16L Bearing | Loyal
| LME16L interchange Samick LME16L | |
| LME16L cross reference Samick LME16L | |
| LME16L Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LME16L |
| D | 26 mm |
| d | 16 mm |
| B | 49,8 mm |
| L | 70 mm |
| W | 1,3 mm |
| D1 | 24,9 mm |
| Weight | 0,145 Kg |
| Size (mm) | 16x26x49.8 |
| Width (mm) | 49,8 |
| Bearing number | LME16L |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,23 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



LME16L PDF download