- Loyal
- LMFP20LUU
LMFP20LUU Bearing | Loyal
| LMFP20LUU interchange Samick LMFP20LUU | |
| LMFP20LUU cross reference Samick LMFP20LUU | |
| LMFP20LUU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LMFP20LUU |
| d | 20 mm |
| D | 32 mm |
| h | 5,4 mm |
| H | 8 mm |
| L | 80 mm |
| d1 | 5,5 mm |
| d2 | 9,5 mm |
| D1 | 54 mm |
| PCD | 43 mm |
| ℓ | 8 Tolerance h14 |
| Weight | 0,26 Kg |
| Bearing number | LMFP20LUU |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 32 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,4 kN |
| Tolerance perpendicularity (C) | 20 |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



LMFP20LUU PDF download