- Loyal
- LMFP13
LMFP13 Bearing | Loyal
| LMFP13 interchange Samick LMFP13 | |
| LMFP13 cross reference Samick LMFP13 | |
| LMFP13 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LMFP13 |
| d | 13 mm |
| D | 23 mm |
| h | 4,4 mm |
| H | 6 mm |
| L | 32 mm |
| d1 | 4,5 mm |
| d2 | 8 mm |
| D1 | 43 mm |
| PCD | 33 mm |
| ℓ | 6 Tolerance h14 |
| Weight | 0,094 Kg |
| Bearing number | LMFP13 |
| Bore Diameter (mm) | 13 |
| Outer Diameter (mm) | 23 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,5 kN |
| Tolerance perpendicularity (C) | 12 |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



LMFP13 PDF download