- Loyal
- LMBS24
LMBS24 Bearing | Loyal
| LMBS24 interchange Samick LMBS24 | |
| LMBS24 cross reference Samick LMBS24 | |
| LMBS24 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LMBS24 |
| d | 38,1 mm |
| D | 60,325 mm |
| L | 76,2 mm |
| L2 | 2,1844 mm |
| L1 | 61,214 mm |
| Weight | 0,363 Kg |
| Bearing number | LMBS24 |
| Bore Diameter (mm) | 38,1 |
| Outer Diameter (mm) | 60,325 |
| Basic dynamic load rating (C) | 684,9244787 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



LMBS24 PDF download