- Loyal
- NU 2224 ECPH
NU 2224 ECPH Bearing | Loyal
| NU 2224 ECPH interchange SKF NU 2224 ECPH | |
| NU 2224 ECPH cross reference SKF NU 2224 ECPH | |
| NU 2224 ECPH Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU 2224 ECPH |
| s | 3.8 mm |
| F | 143.5 mm |
| d | 120 mm |
| D | 215 mm |
| B | 58 mm |
| Size (mm) | 215x120x58 |
| Width (mm) | 58 |
| D1 | 186.9 mm |
| Limiting speed | 3600 r/min |
| Bearing number | NU 2224 ECPH |
| Reference speed | 3400 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 215 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| da - min. | 132 mm |
| da - max. | 140 mm |
| db - min. | 146 mm |
| Da - max. | 201.6 mm |
| ra - max. | 2 mm |
| rb - max. | 2 mm |
| r1,2 - min. | 2.1 mm |
| r3,4 - min. | 2.1 mm |
| Basic dynamic load rating - C | 520 kN |
| Fatigue load limit - Pu | 72 kN |
| Calculation factor - kr | 0.2 |
| Basic static load rating - C0 | 630 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



NU 2224 ECPH PDF download