- Loyal
- K81206-TV
K81206-TV Bearing | Loyal
| K81206-TV interchange INA K81206-TV | |
| K81206-TV cross reference INA K81206-TV | |
| K81206-TV Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | K81206-TV |
| GS81206 / Allocated housing locating washer | |
| m | 0,033 kg / Weight |
| Noun | Roller Assembly |
| UNSPSC | 31171500 |
| Banded | No |
| Bore 2 | 1.181 Inch | 30 Millimeter |
| Bore 1 | 1.181 Inch | 30 Millimeter |
| Height | 0.295 Inch | 7.5 Millimeter |
| Category | Thrust Roller Bearings |
| Size (mm) | 30x52x7.5 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 7,5 |
| Weight / LBS | 0.073 |
| Self Aligning | No |
| Product Group | B04144 |
| Inch - Metric | Metric |
| Dc | 52 mm |
| Dw | 7,5 mm |
| nB | 2650 1/min / Reference speed |
| nG | 7200 1/min / Limiting speed |
| Ca | 64000 N / Dynamic load rating (axial) |
| Eb | 31 mm |
| Ea | 50 mm |
| Cage Material | Polyamide |
| Keyword String | Thrust Cylindrical |
| Other Features | Single Row | ISO Series 1 and 4 |
| Bearing number | K81206-TV |
| Cua | 14100 N / Fatigue limit load |
| Thrust Bearing | Yes |
| Dc1 | 30 mm |
| C0a | 141000 N / Static load rating (axial) |
| Rolling Element | Cylindrical Roller Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 30MM Bore 1; 30MM Bore 2; 52MM Outside Diameter; 7.5MM Height; Cylindrical Roller Bearing; Single Direction; Not Self Aligning; Not Banded; Polyamide Cage; ABEC 1 | ISO P0; Roller Assembly Only |
| Manufacturer URL | http://www.ina.com |
| Outside Diameter | 2.047 Inch | 52 Millimeter |
| Manufacturer Name | SCHAEFFLER GROUP |
| Weight / Kilogram | 0.03 |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Component Description | Roller Assembly Only |
| Harmonized Tariff Code | 8482.99.25.60 |
| Manufacturer Item Number | K81206TN |
| Single or Double Direction | Single Direction |
| Overall Height with Aligning Washer | 0 Inch | 0 Millimeter |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



K81206-TV PDF download