  • 17TAB04DF-2NK
17TAB04DF-2NK Bearing | Loyal
17TAB04DF-2NK interchange NACHI 17TAB04DF-2NK
17TAB04DF-2NK cross reference NACHI 17TAB04DF-2NK
17TAB04DF-2NK Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 17TAB04DF-2NK
D 47 mm
d 17 mm
B 15 mm
C 15 mm
2B 30 mm
r1 0.6 mm
da2 26.8 mm
da1 33.7 mm
Da2 41.9 mm
Da1 35 mm
Width 15 mm
Weight 0.13 Kg
r min. 1 mm
r1 min. 0.6 mm
Bore Type Cylindrical Bore
Bore Size 17 mm
Width (mm) 15
Configuration Double Row
Bearing number 17TAB04DF-2NK
Angle (α) 60 °
Outside Diameter 47 mm
Static Load Rating 7,200 N
Bore Diameter (mm) 17
Dynamic Load Rating 5,800 N
Outer Diameter (mm) 47
Fillet Radius/Chamfer 1 mm