  • 17TAB04DB
17TAB04DB Bearing | Loyal
17TAB04DB interchange NACHI 17TAB04DB
17TAB04DB cross reference NACHI 17TAB04DB
17TAB04DB Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 17TAB04DB
D 47 mm
d 17 mm
B 15 mm
C 15 mm
r1 0.6 mm
2B 30 mm
Width 15 mm
r min. 1 mm
Weight 0.13 Kg
r1 min. 0.6 mm
Da2 (max) 41 mm
Enclosure Open
Da1 (max) 33.5 mm
da2 (min) 26.8 mm
da1 (min) 33.7 mm
Bore Size 17 mm
Width (mm) 15
Configuration Double Row
Bearing number 17TAB04DB
Angle (α) 60 °
Outside Diameter 47 mm
Static Load Rating 32,000 N
Bore Diameter (mm) 17
Dynamic Load Rating 25,900 N
Outer Diameter (mm) 47
Limiting Speed - Oil 8,000 rpm
Fillet Radius/Chamfer 1 mm