  • 17TAB04-2NK
17TAB04-2NK Bearing | Loyal
17TAB04-2NK interchange NACHI 17TAB04-2NK
17TAB04-2NK cross reference NACHI 17TAB04-2NK
17TAB04-2NK Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 17TAB04-2NK
D 47 mm
d 17 mm
B 15 mm
C 15 mm
2B 30 mm
r1 0.6 mm
da2 26.8 mm
da1 33.7 mm
Da2 41.9 mm
Da1 35 mm
Width 15 mm
r min. 1 mm
Weight 0,13 Kg
r1 min. 0,6 mm
Bore Size 17 mm
Width (mm) 15
Configuration Single Row
Bearing number 17TAB04-2NK
Angle (α) 60 °
Outside Diameter 47 mm
Static Load Rating 32,000 N
Bore Diameter (mm) 17
Dynamic Load Rating 25,900 N
Outer Diameter (mm) 47
Limiting Speed - Oil 4,400 rpm
Fillet Radius/Chamfer 1 mm