- Loyal
- NU 2314 ECPH
NU 2314 ECPH Bearing | Loyal
| NU 2314 ECPH interchange SKF NU 2314 ECPH | |
| NU 2314 ECPH cross reference SKF NU 2314 ECPH | |
| NU 2314 ECPH Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU 2314 ECPH |
| s | 4.8 mm |
| d | 70 mm |
| D | 150 mm |
| B | 51 mm |
| F | 89 mm |
| s max. | 4.8 mm |
| Size (mm) | 150x70x51 |
| Width (mm) | 51 |
| Mass bearing | 3.92 kg |
| D1 | 125.6 mm |
| Limiting speed | 5600 r/min |
| Bearing number | NU 2314 ECPH |
| Reference speed | 4800 r/min |
| Limiting value e | 0.3 |
| da max. | 86 mm |
| da min. | 82 mm |
| Bore Diameter (mm) | 150 |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 137.5 mm |
| rb max. | 2 mm |
| db min. | 92 mm |
| Axial load factor Y | 0.4 |
| Outer Diameter (mm) | 70 |
| rb - max. | 2 mm |
| ra - max. | 2 mm |
| r1,2 min. | 2.1 mm |
| da - min. | 82 mm |
| Da - max. | 137.5 mm |
| db - min. | 92 mm |
| da - max. | 86 mm |
| r3,4 min. | 2.1 mm |
| D1 ≈ | 125.6 mm |
| r3,4 - min. | 2.1 mm |
| r1,2 - min. | 2.1 mm |
| Basic dynamic load rating C | 315 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 315 kN |
| Fatigue load limit Pu | 41.5 kN |
| Calculation factor kr | 0.25 |
| Calculation factor - kr | 0.25 |
| Fatigue load limit - Pu | 41.5 kN |
| Basic static load rating C0 | 325 kN |
| Basic static load rating - C0 | 325 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



NU 2314 ECPH PDF download