- Loyal
- 511/670 M
511/670 M Bearing | Loyal
| 511/670 M interchange ISB 511/670 M | |
| 511/670 M cross reference ISB 511/670 M | |
| 511/670 M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 511/670 M |
| D | 800 mm |
| d | 670 mm |
| H | 105 mm |
| d1 | 795 mm |
| D1 | 675 mm |
| Weight | 105 Kg |
| Size (mm) | 670x800x105 |
| Width (mm) | 105 |
| Bearing number | 511/670 M |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 800 |
| (Grease) Lubrication Speed | 504 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 835 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6566 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



511/670 M PDF download