- Loyal
- 1010KLL
1010KLL Bearing | Loyal
| 1010KLL interchange Timken 1010KLL | |
| 1010KLL cross reference Timken 1010KLL | |
| 1010KLL Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1010KLL |
| C | 12 mm |
| L | 3,97 mm |
| S | 13,89 mm |
| d | 15,875 mm |
| D | 40 mm |
| B | 27,78 mm |
| G | 13,89 mm |
| d1 | 28,58 mm |
| B1 | 37,31 mm |
| B2 | 13,49 mm |
| Weight | 0,141 Kg |
| Size (mm) | 15.875x40x27.78 |
| Width (mm) | 27,78 |
| Bearing number | 1010KLL |
| Bore Diameter (mm) | 15,875 |
| Outer Diameter (mm) | 40 |
| Basic dynamic load rating (C) | 10,7 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



1010KLL PDF download