- Loyal
- 231/670E
231/670E Bearing | Loyal
| 231/670E interchange NACHI 231/670E | |
| 231/670E cross reference NACHI 231/670E | |
| 231/670E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 231/670E |
| C | 336 mm |
| d | 670 mm |
| D | 1090 mm |
| B | 336 mm |
| r min. | 7,5 mm |
| Weight | 1260 Kg |
| Size (mm) | 670x1090x336 |
| Width (mm) | 336 |
| Bearing number | 231/670E |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 1090 |
| Calculation factor (e) | 0,31 |
| (Oil) Lubrication Speed | 360 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,13 |
| Calculation factor (Y1) | 2,18 |
| (Grease) Lubrication Speed | 270 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 15300 kN |
| Basic static load rating (C0) | 23000 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



231/670E PDF download