- Loyal
- TBR 20-UU AS
TBR 20-UU AS Bearing | Loyal
| TBR 20-UU AS interchange NBS TBR 20-UU AS | |
| TBR 20-UU AS cross reference NBS TBR 20-UU AS | |
| TBR 20-UU AS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TBR 20-UU AS |
| d | 20 mm |
| e | 10 mm |
| h | 21 mm |
| A | 10 mm |
| H | 31,4 mm |
| J | 54 mm |
| W | 68 mm |
| B1 | 51 mm |
| B2 | 37 mm |
| Weight | 0,3 Kg |
| Thread (G1) | M6 |
| Bearing number | TBR 20-UU AS |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,784 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



TBR 20-UU AS PDF download