- Loyal
- KBF50
KBF50 Bearing | Loyal
| KBF50 interchange NBS KBF50 | |
| KBF50 cross reference NBS KBF50 | |
| KBF50 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KBF50 |
| d | 50 mm |
| D | 75 mm |
| h | 8,6 mm |
| A | 94 mm |
| H | 13 mm |
| L | 100 mm |
| d1 | 9 mm |
| d2 | 14 mm |
| D1 | 112 mm |
| Weight | 1,73 Kg |
| Bearing number | KBF50 |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 75 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,9 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



KBF50 PDF download