- Loyal
- 510/600 F
510/600 F Bearing | Loyal
| 510/600 F interchange SKF 510/600 F | |
| 510/600 F cross reference SKF 510/600 F | |
| 510/600 F Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 510/600 F |
| D | 650 mm |
| d | 600 mm |
| H | 38 mm |
| Size (mm) | 650x600x38 |
| Width (mm) | 38 |
| d1 | 648 mm |
| D1 | 602 mm |
| Bearing number | 510/600 F |
| Limiting speed | 1100 r/min |
| Reference speed | 800 r/min |
| da min. | 630 mm |
| Da max. | 620 mm |
| ra max. | 1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 650 |
| Outer Diameter (mm) | 600 |
| ra - max. | 1 mm |
| da - min. | 630 mm |
| r1,2 min. | 1.1 mm |
| Da - max. | 620 mm |
| Minimum load factor A | 17 |
| d1 ≈ | 648 mm |
| D1 ≈ | 602 mm |
| r1,2 - min. | 1.1 mm |
| Minimum load factor - A | 17 |
| Basic dynamic load rating C | 212 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 212 kN |
| Fatigue load limit Pu | 26.5 kN |
| Fatigue load limit - Pu | 26.5 kN |
| Basic static load rating C0 | 1800 kN |
| Basic static load rating - C0 | 1800 kN |
| Mass bearing (including seat washer where applicable) | 12 kg |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



510/600 F PDF download