- Loyal
- KBF40-PP
KBF40-PP Bearing | Loyal
| KBF40-PP interchange NBS KBF40-PP | |
| KBF40-PP cross reference NBS KBF40-PP | |
| KBF40-PP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | KBF40-PP |
| d | 40 mm |
| D | 62 mm |
| h | 8,6 mm |
| A | 80 mm |
| H | 13 mm |
| L | 80 mm |
| d1 | 9 mm |
| d2 | 14 mm |
| D1 | 98 mm |
| Weight | 1,18 Kg |
| Bearing number | KBF40-PP |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,2 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



KBF40-PP PDF download