  • 11211G15
11211G15 Bearing | Loyal
11211G15 interchange SNR 11211G15
11211G15 cross reference SNR 11211G15
11211G15 Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: 11211G15
e 0.19
d 55,000 mm
D 100,000 mm
B 60 mm
C 21 mm
d1 69.5 mm
Y0 3.47
Y2 5.12
D1 87.6 mm
Nlim 7,700 rpm
Mass 1.12 kg
Nref 6,900 rpm
rs min 1.5 mm
da min 63 mm
Da max 92 mm
ra max 1.5 mm
Size (mm) 55x100x60
Width (mm) 60
Bearing number 11211G15
Static load, C0 10 kN
Dynamic load, C 26.8 kN
Precision class P0
Bore Diameter (mm) 55,000
Outer Diameter (mm) 100,000
Radial clearance class CN
Min operating temperature, Tmin -20 °C
Max operating temperature, Tmax 120 °C
Characteristic cage frequency, FTF 0.43 Hz
Characteristic outer ring frequency, BPF0 8.25 Hz
Characteristic inner ring frequency, BPFI 10.75 Hz
Characteristic rolling element frequency, BSF 7.4 Hz