- Loyal
- 6802-2RU
6802-2RU Bearing | Loyal
| 6802-2RU interchange KOYO 6802-2RU | |
| 6802-2RU cross reference KOYO 6802-2RU | |
| 6802-2RU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6802-2RU |
| D | 24 mm |
| d | 15 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,007 Kg |
| da max | 17 mm |
| Da max. | 22 mm |
| ra max. | 0,3 mm |
| da min. | 17 mm |
| Size (mm) | 15x24x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | 6802-2RU |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| (Grease) Lubrication Speed | 28000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,25 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



6802-2RU PDF download