- Loyal
- 6802-2RS
6802-2RS Bearing | Loyal
| 6802-2RS interchange FBJ 6802-2RS | |
| 6802-2RS cross reference FBJ 6802-2RS | |
| 6802-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6802-2RS |
| D | 24 mm |
| d | 15 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| Weight | 0,0074 Kg |
| Size (mm) | 15x24x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | 6802-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,56 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,8 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



6802-2RS PDF download