- Loyal
- 66/1280F1
66/1280F1 Bearing | Loyal
| 66/1280F1 interchange ISB 66/1280F1 | |
| 66/1280F1 cross reference ISB 66/1280F1 | |
| 66/1280F1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 66/1280F1 |
| D | 1560 mm |
| d | 1280 mm |
| B | 150 mm |
| C | 150 mm |
| Weight | 606 Kg |
| Size (mm) | 1280x1560x150 |
| Width (mm) | 150 |
| Bearing number | 66/1280F1 |
| Bore Diameter (mm) | 1280 |
| Outer Diameter (mm) | 1560 |
| (Grease) Lubrication Speed | 220 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 939 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2750 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



66/1280F1 PDF download