- Loyal
- 6421
6421 Bearing | Loyal
| 6421 interchange Loyal 6421 | |
| 6421 cross reference Loyal 6421 | |
| 6421 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6421 |
| D | 260 mm |
| d | 105 mm |
| B | 60 mm |
| C | 60 mm |
| Weight | 16,8 Kg |
| Size (mm) | 105x260x60 |
| Width (mm) | 60 |
| Bearing number | 6421 |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 260 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 207 kN |
| Basic static load rating (C0) | 179 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



6421 PDF download