- Loyal
- 6420
6420 Bearing | Loyal
| 6420 interchange NTN 6420 | |
| 6420 cross reference NTN 6420 | |
| 6420 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6420 |
| D | 250,000 mm |
| d | 100,000 mm |
| B | 58,000 mm |
| C | 58,000 mm |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 100x250x58 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 58,000 |
| Product Group | B04334 |
| Bearing number | 6420 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / US pound | 0.01 |
| Bore Diameter (mm) | 100,000 |
| Outer Diameter (mm) | 250,000 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



6420 PDF download