- Loyal
- 6418-M
6418-M Bearing | Loyal
| 6418-M interchange FAG 6418-M | |
| 6418-M cross reference FAG 6418-M | |
| 6418-M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6418-M |
| m | 11,7 kg / Weight |
| d | 90 mm |
| D | 225 mm |
| B | 54 mm |
| Size (mm) | 90x225x54 |
| Width (mm) | 54 |
| d1 | 132,2 mm |
| nB | 4950 1/min / Reference speed |
| nG | 5200 1/min / Limiting speed |
| D1 | 184 mm |
| Cr | 209000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 162000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6418-M |
| Cur | 8900 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 4 mm |
| ra max | 3 mm |
| da min | 110 mm |
| Da max | 205 mm |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 225 |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



6418-M PDF download