- Loyal
- 6417-M
6417-M Bearing | Loyal
| 6417-M interchange FAG 6417-M | |
| 6417-M cross reference FAG 6417-M | |
| 6417-M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6417-M |
| m | 9,6 kg / Weight |
| d | 85 mm |
| D | 210 mm |
| B | 52 mm |
| Size (mm) | 85x210x52 |
| Width (mm) | 52 |
| d1 | 123,4 mm |
| nB | 5300 1/min / Reference speed |
| nG | 5600 1/min / Limiting speed |
| D1 | 173 mm |
| Cr | 184000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 136000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6417-M |
| Cur | 7500 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 4 mm |
| ra max | 3 mm |
| da min | 105 mm |
| Da max | 190 mm |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 210 |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



6417-M PDF download