- Loyal
- 6417
6417 Bearing | Loyal
| 6417 interchange ISO 6417 | |
| 6417 cross reference ISO 6417 | |
| 6417 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6417 |
| D | 210 mm |
| d | 85 mm |
| B | 52 mm |
| C | 52 mm |
| Size (mm) | 85x210x52 |
| Width (mm) | 52 |
| Bearing number | 6417 |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 210 |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



6417 PDF download