- Loyal
- 6803ZE
6803ZE Bearing | Loyal
| 6803ZE interchange NACHI 6803ZE | |
| 6803ZE cross reference NACHI 6803ZE | |
| 6803ZE Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6803ZE |
| C | 5 mm |
| d | 17 mm |
| D | 26 mm |
| B | 5 mm |
| Weight | 0.008 Kg |
| r min. | 0.3 mm |
| Da max. | 24 mm |
| ra max. | 0.3 mm |
| da min. | 19 mm |
| Size (mm) | 17x26x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | 6803ZE |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| (Grease) Lubrication Speed | 25000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,63 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,57 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



6803ZE PDF download