- Loyal
- 6803Z
6803Z Bearing | Loyal
| 6803Z interchange NTN 6803Z | |
| 6803Z cross reference NTN 6803Z | |
| 6803Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6803Z |
| D | 26,000 mm |
| d | 17,000 mm |
| B | 5,000 mm |
| C | 5,000 mm |
| Size (mm) | 17x26x5 |
| Width (mm) | 5,000 |
| Bearing number | 6803Z |
| Bore Diameter (mm) | 17,000 |
| Outer Diameter (mm) | 26,000 |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



6803Z PDF download