- Loyal
- 6803
6803 Bearing | Loyal
| 6803 interchange FBJ 6803 | |
| 6803 cross reference FBJ 6803 | |
| 6803 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6803 |
| D | 26 mm |
| d | 17 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| Weight | 0,0082 Kg |
| Size (mm) | 17x26x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | 6803 |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| (Grease) Lubrication Speed | 26000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,68 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,93 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



6803 PDF download