- Loyal
- 6804
6804 Bearing | Loyal
| 6804 interchange FBJ 6804 | |
| 6804 cross reference FBJ 6804 | |
| 6804 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6804 |
| D | 32 mm |
| d | 20 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| Weight | 0,018 Kg |
| Size (mm) | 20x32x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 6804 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 32 |
| (Grease) Lubrication Speed | 21000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,5 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



6804 PDF download