- Loyal
- 6414
6414 Bearing | Loyal
| 6414 interchange ZEN 6414 | |
| 6414 cross reference ZEN 6414 | |
| 6414 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6414 |
| D | 170 mm |
| d | 70 mm |
| B | 42 mm |
| C | 42 mm |
| Weight | 4,85 Kg |
| Size (mm) | 70x170x42 |
| Width (mm) | 42 |
| Bearing number | 6414 |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Basic dynamic load rating (C) | 145 kN |
| Basic static load rating (C0) | 99 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



6414 PDF download