- Loyal
- 6414
6414 Bearing | Loyal
| 6414 interchange Loyal 6414 | |
| 6414 cross reference Loyal 6414 | |
| 6414 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6414 |
| D | 180 mm |
| d | 70 mm |
| B | 42 mm |
| C | 42 mm |
| d1 | 108 mm |
| D1 | 148 mm |
| Weight | 4,72 Kg |
| r5 min. | 3 mm |
| Size (mm) | 70x180x42 |
| Width (mm) | 42 |
| Bearing number | 6414 |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 135,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 95,7 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



6414 PDF download