- Loyal
- 6413NR
6413NR Bearing | Loyal
| 6413NR interchange NTN 6413NR | |
| 6413NR cross reference NTN 6413NR | |
| 6413NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6413NR |
| D | 160,000 mm |
| d | 65,000 mm |
| B | 37,000 mm |
| C | 37,000 mm |
| Size (mm) | 65x160x37 |
| Width (mm) | 37,000 |
| Bearing number | 6413NR |
| Bore Diameter (mm) | 65,000 |
| Outer Diameter (mm) | 160,000 |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



6413NR PDF download