- Loyal
- 6413
6413 Bearing | Loyal
| 6413 interchange NTN-SNR 6413 | |
| 6413 cross reference NTN-SNR 6413 | |
| 6413 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6413 |
| D | 160,000 mm |
| d | 65,000 mm |
| B | 37,000 mm |
| C | 37,000 mm |
| Size (mm) | 65x160x37 |
| Width (mm) | 37,000 |
| Bearing number | 6413 |
| Bore Diameter (mm) | 65,000 |
| Outer Diameter (mm) | 160,000 |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



6413 PDF download