- Loyal
- 6805NR
6805NR Bearing | Loyal
| 6805NR interchange CYSD 6805NR | |
| 6805NR cross reference CYSD 6805NR | |
| 6805NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6805NR |
| D | 85 mm |
| d | 75 mm |
| B | 10 mm |
| C | 10 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,155 Kg |
| Size (mm) | 75x85x10 |
| Width (mm) | 10 |
| Bearing number | 6805NR |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,7 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



6805NR PDF download