- Loyal
- 6805-2RS
6805-2RS Bearing | Loyal
| 6805-2RS interchange CYSD 6805-2RS | |
| 6805-2RS cross reference CYSD 6805-2RS | |
| 6805-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6805-2RS |
| D | 85 mm |
| d | 75 mm |
| B | 10 mm |
| C | 10 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,155 Kg |
| Size (mm) | 75x85x10 |
| Width (mm) | 10 |
| Bearing number | 6805-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 75 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,7 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



6805-2RS PDF download