- Loyal
- 6413
6413 Bearing | Loyal
| 6413 interchange ZEN 6413 | |
| 6413 cross reference ZEN 6413 | |
| 6413 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6413 |
| D | 160 mm |
| d | 65 mm |
| B | 37 mm |
| C | 37 mm |
| Weight | 3,3 Kg |
| Size (mm) | 65x160x37 |
| Width (mm) | 37 |
| Bearing number | 6413 |
| Bore Diameter (mm) | 65 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| Basic dynamic load rating (C) | 120 kN |
| Basic static load rating (C0) | 77 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



6413 PDF download